ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Η Δευτέρα 28-1-2013 ήταν αφιερωμένη πανευρωπαϊκά στην Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων. Με αφορμή αυτό και στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Παιδιά και Διαδίκτυο", που εκπονούμε με τις ΣΤ τάξεις του σχολείου μας για τη δράση Teachers4Europe 2012-13, οργανώσαμε μια ημερίδα για γονείς και κηδεμόνες στις 18:00, στο σχολείο.

Αντίγραφο από DSC08090

Ομιλητής ήταν ο υπεύθυνος για θέματα διαδικτύου του Τμήματος Ασφαλείας Κιλκίς κος Μάξιμος Κουζουκίδης, ο οποίος ανέλυσε με κατανοητό κι αναλυτικό τρόπο για τη χρήση και τις πιθανές παγίδες του διαδικτύου και πώς γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούν να καθοδηγήσουν σωστά τα παιδιά να τις αποφεύγουν.

Στην Ευέλικτη Ζώνη τα παιδιά, σε ομάδες, ξεκίνησαν να δουλεύουν στην κατασκευή μιας αφίσσας για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (5-2-2013)