ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2-4-2013

Κάθε χρόνο από το 1967, στις 2 Απριλίου, ημέρα των γενεθλίων του Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (1805-1875), το παιδικό βιβλίο γιορτάζει. Σκοπός της τιμητικής αυτής ημέρας είναι να τονώσει την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή στα βιβλία για παιδιά. Βιβλιοπαρουσιάσεις και δημόσιες αναγνώσεις, ημερίδες και ομιλίες, εκδηλώσεις σε σχολεία, παζάρια βιβλίου, συναντήσεις με συγγραφείς και εικονογράφους πραγματοποιούνται σε όλον τον κόσμο, για να θυμίσουν την κομβική σημασία του βιβλίου για την ψυχοπνευματική ανάπτυξη των παιδιών.

Στο σχολείο μας, εκτός από τις συζητήσεις και δράσεις που έγιναν μέσα στα τμήματα, η υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κα Βαρβάρα Ευθυμιάδου πρότεινε -και αρκετοί δάσκαλοι ανταποκρίθηκαν- να γράψουν τα παιδιά μια ..."παραμυθοσαλάτα" αλλάζοντας κι αναμιγνύοντας γνωστά παραμύθια μέσω δημιουργικής γραφής. Επίσης αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων ταμπλώ με πληροφορίες για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και χώρο για να γράψουν τα παιδιά τι νιώθουν διαβάζοντας ένα βιβλίο...