21-3-2014 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

DSC05237

Για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού το σχολείο μας υλοποίησε 2 δράσεις.

Η 1η ήταν στα πλαίσια του δικτύου Σχολικής καινοτομίας και της συνεργασίας μας με το 2ο Γυμνάσιο Κιλκίς σε ένα πρόγραμμα για την ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, όπου συμμετέχουν οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας και οι μαθητές του Β5 τμήματος του Γυμνασίου, ως ομότιμοι καθοδηγητές. Από το σχολείο μας τη δράση υλοποιούν οι Αφροδίτη Ντίνου, Γιώργος Τερζιάδης και Βαρβάρα Ευθυμιάδου (θα την παρουσιάσουμε αναλυτικά μετά την ολοκλήρωσή της, σε άλλο άρθρο μας).

Συζητήσαμε για το Ρατσισμό σε μικτές ομάδες παιδιών της ΣΤ και της Β5, αναλύσαμε τα αίτια και επεξεργαστήκαμε λύσεις. Στη συνέχεια συνεργαστήκαμε σε παιχνίδια επικοινωνίας και ομαδοσυνεργατικής και τέλος, γράψαμε και ζωγραφίσαμε κατά του ρατσισμού, σε κοινό πανώ, που κρεμάστηκε στο γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου.

DSC05241 DSC05243

DSC05276

Η 2η δράση ήταν μια πρωτοβουλία της Γ1 και του κ. Θεόδωρου Γαννακού, με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας "Το χαρούμενο λιβάδι". Τα παιδιά δραματοποίησαν την ιστορία και γυρίσαμε ένα βιντεάκι σχετικό, που θα το βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

DSC 8864 DSC 8866