ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΦΥΣ. ΑΓΩΓΗΣ

Την Τετάρτη 18 Ιουνίου, ήταν η ημερίδα του Συμβούλου Φυσικής Αγωγής, κ. Απόστολου Ντάνη, όπου παρουσιάστηκαν καινοτόμες δράσεις από εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Π.Ε. και Δ. Ε. Κιλκίς. Το σχολείο μας επιλέχθηκε να συμμετέχει με την ερευνητική εργασία "Fit for Fun - Γυμνάζομαι Μόνος μου Παντού και Πάντα", της εκπαιδευτικού Φ. Α. του σχολείου μας Αφροδίτης Ντίνου. Η ερευνητική εργασία μας έγινε με τους μαθητές και τις μαθήτριες των Γ2, Δ1, Δ2 τμημάτων του σχολείου μας και περιελάμβανε δράσεις εντός κι εκτός του σχολικού χώρου και τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό, καθώς είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν από τα καθιερωμένα και να πάρουν πρωτοβουλίες, αλλά να παράγουν και υλικό και να κάνουν κι έρευνα σχετικά με την άσκηση και τις επιλογές που έχουν..

Στην παρουσίαση, εκτός από την κα Ντίνου, συμμετείχαν 3 μαθήτριες κι 1 μαθητής από την Γ' και Δ' τάξη, που μοιράστηκαν με τους εκπαιδευτικούς Φ.Α. την εμπειρία τους από το Project κι άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.