ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ - ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

Στα πλαίσια δράσεών μας για το περιφερειακό θεματικό δίκτυο "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο" οργανώσαμε μια ημερίδα για ενημέρωση εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και την ουσιαστική υποστήριξη των παιδιών, που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για ψυχαγωγία, έρευνα - πληροφόρηση και παραγωγή ψηφιακών προϊόντων, για σχολικές εργασίες κυρίως.

Κεντρικός ομιλητής ήταν ο κ Μάξιμος Κουζουκίδης, υπεύθυνος δικτύων της Αστυνομικής Διεύθυνσης Κιλκίς, αλλά και ο σχολικός Σύμβουλος 2ης Περιφέρειας Κιλκίς, κος Πάρης Παπαδόπουλος, που είναι και ιδρυτικό μέλος του θεματικού δικτύου. Αναφέρθηκαν βασικές οδηγίες και θίχτηκαν πρακτικά θέματα, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των παρισταμένων και οδήγησαν σε ερωτήσεις, που απασχολούσαν τους περισσότερους. Ήταν μια πραγματικά διαφωτιστική συνάντηση, που ικανοποίησε τους καλεσμένους μας και μας έφερε και πιο κοντά. Άλλωστε εκπαιδευτικοί και γονείς είμαστε συνεργάτες με κοινό πεδίο το καλό και την πρόοδο των παιδιών!