ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΙΛΚΙΣ - 20/5/2015 (ΣΤ)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας για τους Βαλκανικούς πολέμους και διαθεματικά της Γλώσσας, στην ενότητα "Μουσεία", η ΣΤ του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο του λόφου Ηρώων Κιλκίς, συνοδευόμενα από τις δασκάλες τους κες Νατάσα Λαζίδου και Νϊκη Παυλίδου.

Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου και είδαν τα εκθέματα, άκουσαν για τα ιστορικά στοιχεία της μάχης του Κιλκίς, από τον υπεύθυνο αξιωματικό και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας από το υλικό του προγράμματος για το Πολεμικό Μουσείο, της Πολιτιστικής Εταιρείας Εκπαιδευτικών.

Έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της τοπικής ιστορίας, που επηρέασε καθοριστικά την εξέλιξη των Βαλκανικών Πολέμων κι απέκτησαν θετική στάση απέναντι στην εκμάθηση της Ιστορίας, με άμεσους και βιωματικούς τρόπους.