ΒΑΡΚΑΔΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΔΟΪΡΑΝΗ

ΠΡΟΣ:

Τη  Δ.Ε.Υ.Α. Κιλκίς

ΚΟΙΝ.:

1.   Κ. Πάρη Παπαδόπουλο, Σχολικό Σύμβουλο 2ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κιλκίς

2.  Κ. Κωνσταντίνο Ραμπίδη, Διευθυντή Α/βάμιας Εκπαίδευσης  Κιλκίς

3.  9ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς

4.  5ο  Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΙΛΚΙΣ

1η  ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΙΛΚΙΣ

Ν. ΚΙΛΚΙΣ

Θέμα: «Έκφραση ευχαριστιών »

Αξιότιμοι κύριοι, Αξιότιμες κυρίες

Επιθυμούμε να σας εκφράσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας, τόσο προσωπικά όσο κι εκ μέρους των δυο εκπαιδευτικών κ. Παρέσσας Πολυχρονίδου του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς και Νίκης Παυλίδου του 5ου Δημ. Σχολείου Κιλκίς  για τη συνεργασία  που αναπτύξαμε μαζί σας  με αφορμή το διαθεματικό πρόγραμμα «Βαρκάδα φιλίας στη λίμνη Δοϊράνη» που εκπόνησαν, με τις τάξεις τους, οι δύο παραπάνω εκπαιδευτικοί.

Η θετική ανταπόκρισή σας στο αίτημά μας για ένταξη του εν λόγω  προγράμματος στο Πρόγραμμα Διασυνοριακής Συνεργασίας ««WWM-QUOL: Ελλάδα-Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατίας της Μακεδονίας 2007-2013» συνέβαλε ουσιαστικά στην αποτελεσματική υλοποίησή του.

Οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων καθώς και οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, χάρη στην ευγενική χορηγία σας και την ηθική υποστήριξή σας είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν, να επικοινωνήσουν και να αναπτύξουν δεσμούς φιλίας τόσο μεταξύ τους όσο και με τις εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Νέας Δοϊράνης της  Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας κατά τη συνάντηση των τριών σχολείων στο Μουσείο της Λίμνης Δοϊράνης  στις  27 Μαΐου 2015. Η δράση αυτή ήταν μία ξεχωριστή και πρωτόγνωρη εμπειρία για όλες και όλους τους συμμετέχοντες και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί τους ξεναγήθηκαν στο Μουσείο, συμμετείχαν σε ομαδικά παιχνίδια γνωριμίας και ο ουρανός γέμισε μπαλόνια με μηνύματα για την ειρήνη και τη φιλία των δύο λαών. Σας εκφράζουμε, επίσης, την επιθυμία και την ελπίδα, τόσο τη δική μου όσο και των δύο εκπαιδευτικών, το πρόγραμμα «Βαρκάδα φιλίας στη Λίμνη Δοϊράνη» να εξελιχθεί και να διευρυνθεί και με άλλα σχολεία του νομού και να αποτελέσει την απαρχή μιας συνεργασίας ανάμεσα σε σχολεία με τη γειτονική χώρα, ώστε το πρόγραμμά σας «Το νερό μας ενώνει» να επεκταθεί και να βρει την έμπρακτη εφαρμογή του και στο χώρο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκρισή σας  και την υποστήριξη που μας παρείχατε και ευελπιστούμε σε μελλοντική συνεργασία μας!

Η Σχολική Σύμβουλος

Iωάννα Κ. Αρβανίτη