Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ

Την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε' και ΣΤ' τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πειράματα Φυσικής με απλά υλικά, που εξηγούν καταστάσεις καθημερινές που συναντούμε στη Φύση. Το εργαστήριο υλοποίησε με απόλυτη επιτυχία ο σχολικός Σύμβουλος γενικής παιδείας, της 2ης εκπαιδευτικής περιφέρειας Κιλκίς κος Πάρης Παπαδόπουλος. Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον πειράματα που αναφερόντουσαν στη βαρύτητα, την ατμοσφαιρική πίεση, τα καιρικά φαινόμενα κ.α. τα οποία ο κος Παπαδόπουλος πραγματοποίησε με ζωντάνια προκαλώντας τη συμμετοχή των μαθητών. Όλοι κέρδισαν κάτι από τη δραστηριότητα και σίγουρα ο διαδραστικός τρόπος είναι ο αποτελεσματικότερος για την κατάκτηση της μάθησης.

Το εργαστήριο αυτό ήρθε να συμπληρώσει τις προσπάθειες των εκπαιδευτικών των Ε' και ΣΤ για σύνδεση με την πραγματική ζωή του μαθήματος των Φυσικών, την καλλιέργεια των δεξιοτήτων των μαθητών και την αξιοποίηση των αποριών τους για την παραγωγή γνώσης. Οι σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις τονίζουν ως προτεραιότητα το "να μάθει ο μαθητής, πώς να μαθαίνει" κι οι εκπαιδευτικοί επιφορτίζονται με το καθήκον να ενεργοποιούν αυτή τη διαδικασία στο μαθητή, με ερεθίσματα ικανά να τον βάλουν στη διαδικασία της έρευνας.