ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΙΑΣ 2016 ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Η Εβδομάδα Φιλίας θα διαρκέσει από τις 3/3 (Πέμπτη) ως και τις 9/3 (Τετάρτη)

Με αφορμή το γεγονός ότι η Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, 6 Μαρτίου, είναι φέτος Κυριακή σκεφτήκαμε να κάνουμε δράσεις κατά της ενδοσχολικής βίας για μια εβδομάδα. Με θετική πάντα προσέγγιση και βιωματικές δράσεις, αλλά επίσης συζητήσεις, διαχείριση συγκρούσεων και εικαστικές δημιουργίες ξεκινήσαμε να ασχολούμαστε με το θέμα από την Πέμπτη 3 Μαρτίου, με δημιουργία ταμπλό και χορογραφίες συνεργασίας μεγάλων και μικρών μαθητών, οι οποίες θα παρουσιαστούν την τελευταία μέρα των δράσεων.

Η ομαδική δημιουργία των μαθητών της Α΄με την κα Νατάσα Λαζίδου στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης

Η ομαδική δημιουργία της Γ1 με την κα Νατάσα Λαζίδου, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης

η ομαδική δημιουργία της Γ2 με την κα Παυλίδου Νίκη, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης.

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου αφιερώσαμε το τελευταίο δίωρο σε παιχνίδια συνεργασίας κι ομαδικότητας, που ετοίμασαν οι ομότιμοι της ΣΤ2 για όλα τα παιδιά του σχολείου. Η εικόνα όλων των μαθητών του σχολείου να προσπαθούν να συνεργαστούν για να καταφέρουν να τιμήσουν την ομάδα τους ήταν συγκινητική κι η σύμπνοια 200 σχεδόν ανθρώπων ήταν κυρίαρχη και εντυπωσιακή στην ατμόσφαιρα!!! Η αίσθηση που μας έμεινε ήταν ότι η δράση πήγε πολύ καλά και τα παιδιά ψυχαγωγήθηκαν κι εκτονώθηκαν, αλλά και πήραν κάποια μηνύματα ευαισθητοποίησης.