ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ 22-5-2017

Αισθητή κάναμε την παρουσία μας σαν σχολείο, στην Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας 2017, που διοργάνωσαν από κοινού τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. (κα Γεωργία Μπλάτση) και Δ.Ε. (κος Γιάννης Λιναρδάκης), την Δευτέρα 22 Μαΐου, στο νέο πάρκο Κιλκίς, στον χώρο μπροστά από την Δημόσια Βιβλιοθήκη.

Τα παιδιά της Στ' (μαζί με τις δασκάλες τους κες Ιωάννα Ευθυμιάδου και Κατερίνα Μπόσκου) ανέλαβαν να οργανώσουν παιχνίδια συνεργασίας για τα παιδιά επισκέπτες της έκθεσης, στο πλαίσιο του προγράμματος των Ομοτίμων.

Τα παιδιά της Δ2, με τη δασκάλα τους κα Νίκη Παυλίδου, παρουσίασαν το απόγευμα το πρόγραμμά τους "Υιοθετώ ένα μνημείο της πόλης μου και μαθαίνω την ιστορία του", μέρος του προγράμματος ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ. Το μνημείο ήταν το άγαλμα της Γενοκτονίας των Ποντίων στην πλατεία Ειρήνης. Διάβασαν τις πληροφορίες που μάζεψαν και δραματοποίησαν σκηνές από τη ζωή των Ποντίων στη φάση λίγο πριν και κατά τον ξεριζωμό, συγκινώντας όλους τους παρευρισκόμενους.