Η Ε' τάξη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και στον Λευκό Πύργο

Την Τρίτη 20 Μαρτίου ήταν η σειρά της Ε' τάξης του σχολείου μας να πραγματοποιήσει την ...ιστορική της επίσκεψη στην Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και στον Λευκό Πύργο.

Πολύ περιεκτική και βιωματική κι αυτή η επίσκεψη, γέμισε πληροφορίες και γνώση τα παιδιά μέσα από μια ξεχωριστή εμπειρία. Το βιωματικό εργαστήρι έγινε στην αίθουσα με τα εκθέματα τα σχετικά με την καθημερινότητα και την κατοικία των πρώτων χριστιανικών χρόνων και τα παιδιά εργάστηκαν με τη μέθοδο της ομαδοσυνεργατικής, σε διαφορετικά φύλλα εργασίας. Τελειώνοντας τη δραστηριότητα η κάθε ομάδα είχε την ευκαιρία να παρουιάσει τη δουλειά της στην ολομέλεια.

Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στις υπόλοιπες αίθουσες του Μουσείου.

Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε και μια επίσκεψη στον Λευκό Πύργο, αφού και θεματικά αποτελούσε την συνέχεια της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης.

Εξαιρετική εμπειρία, κατ' ομολογία όλων και, για άλλη μια φορά, εξαιρετική παρουσία και συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας!