ΗΜΕΡΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ (12-10-2018)

Η ημέρα μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα ήταν η Παρασκευή 12 Οκτωβρίου φέτος για τα σχολεία. Αφιερώσαμε ένα δίωρο για συζητήσεις, προβολές βίντεο και παραγωγή υλικού για τον Μακεδονικό Αγώνα, που έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για το Κιλκίς, που, ως μακεδονική πόλη, βρέθηκε στο επίκεντρο των εχθροπραξιών, όπως και άλλες μακεδονικές πόλεις, στις αρχές του 20ου αιώνα.

Κάθε εκπαιδευτικός συζήτησε για το θέμα με την τάξη του, αλλά είχαμε και μια κεντρική ομιλία από τον κ. Τερζιάδη Γιώργο, που με μια περιεκτική, απλή και κατανοητή για τα παιδιά ομιλία μας ανέπτυξε το χρονικό των αγώνων και μας μετέφερε με επιτυχία την ατμόσφαιρα της εποχής. Η σύντομη εκδήλωση για όλη τη σχολική κοινότητα έκλεισε με ένα τραγούδι σχετικό με τον Μακεδονικό αγώνα, που μας τραγούδησαν τα παιδιά της Β2.

Πολύ κατατοπιστικά ήταν και τα ταμπλό που ανάρτησαν τα παιδιά της ΣΤ2, με τις εργασίες τους σε ομάδες.

Τις γνώσεις των παιδιών της ΣΤ' σχετικά με τον Μακεδονικό Αγώνα θα συμπληρώσει και θα εμπλουτίσει η εκπαιδευτική επίσκεψη, που θα πραγματοποιήσουμε στις 22 Οκτωβρίου, στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα.