ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2018-19

Η νέα ομάδα διαχείρισης της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης θέλει να τονώσει την Φιλαναγνωσία και τον δανεισμό βιβλίων από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

'Ετσι οργανώνει "διαγωνισμό Βιβλιοτρεχάλας" ως τις 21 Δεκεμβρίου, οπότε και οι τρεις πρώτοι "Βιβλιοφάγοι" θα κερδίσουν κι ένα μικρό, συμβολικό δωράκι.

Μάλιστα, για να δώσουμε περισσότερη ...αίγλη και δημοσιότητα στη Βιβλιοθήκη μας, κάναμε και τα ...εγκαίνια. Οι Βιβλιοθηκάριοι ετοίμασαν μια σύντομη δραματοποίηση, προωθώντας την ιδέα της Φιλαναγνωσίας, ανάρτησαν το Συμβόλαιο δανεισμού και τις οδηγίες του διαγωνισμού και οι κυρίες, που είναι υπεύθυνες για τη Βιβλιοθήκη, κλήθηκαν να κόψουν και την κορδέλα των εγκαινίων.

Για άλλη μια φορά εργαστήκαμε συνεργατικά στο σχολείο μας και:

- οι κυρίες Ευθυμιάδου Βαρβάρα, Μπόσκου Κατερίνα, Παυλίδου Νίκη ανέλαβαν την ευθύνη της λειτουργίας και των δράσεων της Βιβλιοθήκης μας

- 5μελής ομάδα μαθητών της ΣΤ2 ανέλαβαν την εβδομαδιαία λειτουργία της Βιβλιοθήκης

- η ίδια ομάδα μαζί με την κα Διευθύντρια επιλήφθηκαν της δραματοποίησης και της κατασκευής και ανάρτησης των ανακοινώσεων και, τέλος

- ο κ. Δεσποινίδης φιλοτέχνησε το πανώ της Βιβλιοθήκης μας

-όλα τα τμήματα του Σχολείου παραβρέθηκαν στα εγκαίνια και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων ανέλαβαν την προώθηση της Φιλαναγνωσίας