ΟΜΑΔΑ ΓΟΝΕΩΝ 5ου Δ. Σ. ΚΙΛΚΙΣ

Οι καιροί μας είναι απαιτητικοί, ο χρόνος μας συχνά δεν επαρκεί, τα οικονομικά ζητήματα πιέζουν και η κοινωνία εκεί έξω ωθεί όλους σε ανταγωνισμό.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο πώς μπορούμε να είμαστε γαλήνιοι, αποτελεσματικοί, ισορροπημένοι, χαρούμενοι, σοφοί και συνειδητοί γονείς, παιδαγωγοί, κηδεμόνες;

Ελάτε στην Ομάδα Γονέων του 5ου Δημοτικού Κιλκίς σε ένα εργαστήρι, με επιμέρους στόχους:

-      Την καλή σχέση και συνεργασία οικογένειας και σχολείου

-      Την αποτελεσματική επικοινωνία και συνεργασία γονέων με τα παιδιά τους

-      Την κατανόηση του γονεϊκού ρόλου και τη διαχείριση των δυσκολιών που περιλαμβάνει

-      Την ανάπτυξη της έκφρασης συναισθημάτων, τόσο των γονέων όσο και των παιδιών τους

Τα εργαστήρια θα υλοποιηθούν μέσα από δραστηριότητες ενεργητικές, παιχνίδια και τρόπο βιωματικό, ώστε να υποστηρίξουμε τους στόχους μας.

Προτεινόμενες ημερομηνίες: 4/11, 18/11, 4/12, 16/12 και ώρες 19:00-20:30, στον χώρο του Σχολείου. Σε περίπτωση που προκύψουν πιο εξειδικευμένα ζητήματα, υπάρχει η δυνατότητα να προσκληθούν ειδικοί και να γίνουν περισσότερες συναντήσεις, εφόσον το χρειαστεί η Ομάδα.

Βασική εκπαιδεύτρια θα είναι η κα Μαίρη Πραξιγά, εκπαιδευτικός του Σχολείου, εκπαιδευόμενη στο πρόγραμμα «Εμψύχωση ομάδων σύμφωνα με τη μέθοδο NDI – παρεμβαίνουσα μη κατευθυντικότητα» στο Ινστιτούτο «Βιωματική Παρέμβαση».

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ στο Γραφείο της Διευθύντριας ή στην κα Μαίρη Πραξιγά