ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 2015 Ε' ΚΑΙ ΣΤ'

Την Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου τα τμήματα της Ε' και της ΣΤ' του σχολείου μας πραγματοποίησαν προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές της Ε' συμμετείχαν στο πρόγραμμα για την ιστορία και τα αγωνίσματα του Στίβου.

Οι μαθητές της Στ' συμμετείχαν στο πρόγραμμα "Η επιστήμη των Αθλημάτων" που είχε σχέση με σωματομετρικά χαρακτηριστικά και το ρόλο που παίζουν στην απόδοση των αθλητών, ανάλογα με τις απαιτήσεις των διαφόρων αθλημάτων.

Ακόμη τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην μόνιμη έκθεση του Μουσείου για την ιστορία και ενθύμια από τους σύγχρονους ολυμπιακούς αγώνες, αλλά και τον εξοπλισμό των διαφόρων ολυμπιακών αθλημάτων. Επίσης ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση του Μουσείου για το άθλημα της Κωπηλασίας.