2η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου ορίστηκε από το Υπουργείο να γίνουν εκδηλώσεις σε όλα τα σχολεία για την 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Κεντρικό θέμα φέτος είναι οι Ολυμπιακοί και οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας θα μεταβούν στο Κλειστό Γυμναστήριο Κιλκίς για δραστηριότητες σχετικές με την ημέρα. Οι μαθητές θα πρέπει να έρθουν με αθλητική περιβολή και με καθαρά (από κάτω βασικά) αθλητικά παπούτσια στο σακίδιό τους. Ακόμη θα πρέπει να έχουν μια μπλούζα ν' αλλάξουν όταν ιδρώσουν, μια μικρή πετσέτα και φαγητό και νερό, διότι εκεί δεν υπάρχει κυλικείο. Το Πρόγραμμα της ημέρας μπορείτε να το βρείτε παρακάτω και γονείς και κηδεμόνες είναι ευπρόσδεκτοι να παρακολουθήσουν ή και να συμμετάσχουν με αθλητική περιβολή βεβαίως!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΑΣ

Α? ΜΕΡΟΣ ? ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (60?)

6 ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΙΑ Α?, Β?, Γ?, Δ?

1- Στρώματα (Κώστας Εμ.) + 2 βοηθοί

2- Μπάντμιντον (Αφροδίτη) + 2 βοηθοί

3- Χάντμπολ - Χειρισμός μπάλας (μεταφορά πετώ ? πιάνω, απ? το ένα χέρι στο άλλο, χτυπώ κάτω (τρίπλα) (Νίκη Παυλίδου + 2 βοηθοί)

4- Μπάσκετ  - Χειρισμός μπάλας (τρέχω κρατώντας τη μπάλα πάνω από το κεφάλι, μεταφέρω τη μπάλα κυλώντας την, τριπλάρω) (Τερζιάδης +2 βοηθοί)

Σε σχηματισμό σκυταλοδρομίας με αντιμέτωπες ομάδες οι σταθμοί με τις μπάλες

5- Βόλεϊ ? χειρισμός μπάλας. Απλό τρέξιμο κρατώντας τη μπάλα και τη μεταφέρω στην απέναντι ομάδα. Τρέχω κρατώντας τη μπάλα πίσω από την πλάτη μου. Περπατώ και συγχρόνως πετάω και πιάνω τη μπάλα. (Χρας +2 βοηθοί)

6- Ποδόσφαιρο ? χειρισμός μπάλας. Πάσες σε κύκλο (με μια ή δυο μπάλες ανάλογα με τα παιδιά. Μεταφορά μπάλας με το πόδι σε σχηματισμό σκυταλοδρομίας (Νίκας +2 βοηθοί)

Β? ΜΕΡΟΣ ? ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ (40?)

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ Δ? ? Ε? ? ΣΤ? (6 σειρές αντιμέτωπες - 20?)

Επιβλέποντες ή και συμμετέχοντες σε μια ομάδα ο καθένας. Σακελλαρίου, Σιωπίδου, Ευθυμιάδου Βαρβάρα, Πραξιγά Μαίρη, Μπόσκου και όποιος άλλος επιθυμεί

1-      Με μπάλα μπάσκετ ? σκυταλοδρομία τρίπλα ζικ ζακ σε κώνους

(6 μπάλες ? 24 κώνους)

2- Με μπάλα ποδοσφαίρου ? σκυταλοδρομία με τρίπλα από στεφάνι σε στεφάνι

(6 μπάλες ? 12 στεφάνια)

3- με μπάλες χάντμπολ ? μεταφορά από στεφάνι σε στεφάνι

(18 μπάλες ? 12 στεφάνια)

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ Α?, Β?, Γ΄ (4 σειρές ? 15 με 20?)

1-      Σκυταλοδρομία με σκυτάλη και πέρασμα κι από στεφάνι στη μέση του γηπέδου (4 στεφάνια και 4 σκυτάλες)

2-      Σπρώχνω τη μπάλα με τη σκυτάλη

3-      Η μπάλα πάνω απ? το κεφάλι και κάτω από το κεφάλι (4 μπάλες)

Γ? ΜΕΡΟΣ ? ΕΜΒΑΘΥΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΘΛΗΜΑ (60?)

Παίζουμε χάντμπολ 5Χ5 σε 3 γηπεδάκια συγχρόνως σε αγώνες των 15? ως εξής:

Κορίτσια 1 ? Κορίτσια 2 (2 μικτές ομάδες αποτελούμενες από 2 κορίτσια από κάθε τάξη Δ?, Ε? και ΣΤ?)

Αγόρια Δ1 ? Δ2

Αγόρια Ε1 ? Ε2

Αγόρια ΣΤ1 ? ΣΤ2

Αναμένεται να έχουμε ολοκληρώσει τις δράσεις μας ως τις 13:00, ενώ οι μικρότερες τάξεις θα μπορέσουν ν' αποχωρήσουν από τις 12:40 περίπου.