ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2016

Η Ευρωπαϊκή εβδομάδα Αθλητισμού είχε την τιμητική της στο σχολείο μας φέτος και δεν αρκεστήκαμε σε μια μόνο μέρα για να χαρούμε τον αθλητισμό και ειδικότερα αθλήματα που δεν μπορούμε να εξασκήσουμε στο σχολείο.

Ξεκινώντας λοιπόν από την Δευτέρα 26/9, είχαμε προσκεκλημένους το προπονητικό τημ της σχολής καράτε του γυμναστηρίου KINESIS, για να μας γνωρίσουν το άθλημά τους και να μας εξηγήσουν τις αρχές της αυτοάμυνας, με λίγη πρακτική βεβαίως.. Μαθητές και μαθήτριες από την Α' ως τη ΣΤ', χωρισμένοι σε δυό ηλικιακά γκρουπ, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον, έκαναν ερωτήσεις και δοκίμασαν και μερικές βασικές κινήσεις αυτοάμυνας. Ήταν κάτι τελείως διαφορετικό από την καθημερινότητα του σχολείου κι αυτό φυσικά τράβηξε την προσοχή και το ενδιαφέρον των παιδιών..