ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2017

Οι αθλοπαιδειές κυριάρχησαν στο φετινό πρόγραμμα σχολικών αγώνων, που διοργανώνει το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Κιλκίς και η Κολύμβηση. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έχουν μια αγωνιστική εμπειρία, χωρίς την πίεση της νίκης, σε χαλαρό κι εορταστικό κλίμα, όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια.

Μαθητές και μαθήτριες των Ε' και ΣΤ' τάξεων δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στο άθλημα που είχαν μια περισσότερη κλίση κι επιθυμία βέβαια.

Γνώρισαν κι εξάσκησαν την ευγενή άμιλλα, τίμησαν το αθλητικό πνεύμα και πήραν μια γεύση υγιούς ανταγωνισμού, δίνοντας το μέγιστο των δυνάμεών τους και μαθαίνοντας βιωματικά να διαχειρίζονται το άγχος τους, να σέβονται τους κανόνες και τον αντίπαλο, να είναι σωστοί φίλαθλοι...

Μαθήματα Κολύμβησης απόλαυσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ΄και Δ' τάξεων, για έναν μήνα.

Αν προσθέσουμε και την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού, καθώς και την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, τον Οκτώβρη, μπορούμε να πούμε ότι έγιναν αρκετές αθλητικές εκδηλώσεις και φέτος με σημαντικότερο το γεγονός ότι ΟΛΑ τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος!