6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ. εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία εορτάστηκε την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» οι σχολικές μονάδες όλης της χώρας υλοποίησαν αθλητικά δρώμενα σε σχολικές αυλές και αθλητικούς χώρους.

Το σχολείο μας επέλεξε φέτος το αθλητικό κέντρο ΑΤΕΡΜΩΝ για τις αθλητικές  δραστηριότητες της ημέρας.

Τα παιδιά, χωρισμένα σε ομάδες είχαν την ευκαιρία να παίξουν σε οργανωμένες αθλοπαιδιές, αλλά και ν' ασχοληθούν με σπορ κλειστού χώρου και με χορό. Απόλαυσαν τις δραστηριότητες, αλλά και τον όμορφο καιρό, που βοήθησε στην επιτυχία της εξόρμησής μας.