21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Χωρίς την καθιερωμένη παρέλαση, αλλά με τον δέοντα σεβασμό και όλες τις προβλεπόμενες εκδηλώσεις, τιμήθηκε και φέτος η μνήμη των Ηρώων, που έβαψαν με το αίμα τους την κιλκισιώτικη γη και άλλαξαν τον ρου της Ιστορίας για όλη την Β. Ελλάδα, με την νίκη τους στην σημαντική αυτή μάχη.

Η αρχιερατική λειτουργία και η δοξολογία τελέστηκε, με πλήθος πιστών, στον Μητροπολιτικό Ναό του Κιλκίς. Ακολούθησε η επιμνημόσυνη δέηση και το προσκλητήριο των πεσόντων στον φυσικό χώρο της μάχης, στον λόφο των Ηρώων.

Οι σημαιοφόροι εκπροσώπησαν τα σχολεία και τους συλλόγους της πόλης μας, ενώ την Κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Παναγιώτης Θεοδωρικάκος, ο οποίος κατέθεσε και στεφάνι. Στεφάνια επίσης κατέθεσαν εκπρόσωποι των τοπικών αρχών. Στη συνέχεια οι προσκεκλημένοι του Δημάρχου Κιλκίς ξεναγήθηκαν στο Πολεμικό Μουσείο.

Το 5ο Δημοτικό Κιλκίς εκπροσώπησε η Σημαιοφόρος από την ΣΤ' συνοδευόμενη από την Διευθύντρια του Σχολείου.

Ένα πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό ντοκυμαντέρ, για την μάχη του Κιλκίς, φτιαγμένο από κιλκισιώτες δημιουργούς, μπορείτε να παρακολουθήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο.