ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ 2013

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Την Τετάρτη 6-2-2013 οι μαθητές κι οι μαθήτριες των Στ1, ΣΤ2 κι Ε τάξεων του σχολείου μας, μαζί με τους εκπαιδευτικούς Σακελλαρίου Κώστα, Γιαννακό Θεόδωρο, Κατερίνα Μπόσκου, Βαρβάρα Ευθυμιάδου και Αφροδίτη Ντίνου επισκέφτηκαν το δασάκι του λόφου Αγ. Γεωργίου Κιλκίς, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος των Eco Schools "Μαθαίνω για τα Δάση". Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και περιηγήθηκαν στο δάσος, παρατηρώντας και καταγράφοντας την παρουσία ανθρώπινης παρέμβασης, καθώς και την όψη του συγκεκριμένου δάσους το χειμώνα, πάντα με τη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους. Στη συνέχεια συνέθεσαν πίνακες με φυσικά υλικά που βρήκαν στο Δάσος κι έγιναν "Ένα με το Δάσος" για να νιώσουν την ενέργεια της φύσης.

Επέστρεψαν κατευχαριστημένα κι αναζωογονημένα DSC09525στο σχολείο και με τις μπαταρίες τους γεμάτες, σχεδιάζοντας ήδη την επόμενη εξόρμηση στο δάσος.

DSC09477   DSC09497