ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ - Γ1, Γ2 (24-4-2013)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ1 και Γ2 τμημάτων του σχολείου μας πραγματοποίησαν προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στην περιοχή Άνω Σούρμενα Μουριών, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Χρα Ιωάννη, Παυλίδου Νίκη, Πλουμή Απόστολο και τον γεωπόνο και μέλος του Ορειβατικού Συλλόγου Κιλκίς, κ. Κομπατσιάρη Αντώνιο.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των παιδιών με το Δάσος, στα πλαίσια του προγράμματος "Μαθαίνω για τα Δάση".

Οι μικροί μαθητές περπάτησαν μέσα στο δάσος και με τις οδηγίες των συνοδών τους έκαναν διάφορες δραστηριότητες:

Παρατήρηση και καταγραφή ειδών δένδρων, φυτών, ζώων, εντόμων

Συλλογή ήχων

Μετρήσεις πάχους και ύψους δένδρων

Αποτυπώματα κορμών δέντρων

Συλλογή φύλλων και κουκουναριών

Ζωγραφιές...

Ακόμη, κλιμάκιο του Πυροσβεστικού Σώματος Μουριών, αφού μας ενημέρωσε για τους κινδύνους του δάσους απο τις πυρκαγιές και τα μέτρα προστασίας του, έκανε επίδειξη χρήσης πυροσβεστικών μέσων και μοίρασε ενημερωτικά φυλλάδια στους μαθητές.

DSC08459 DSC08461

DSC08467 DSC08468