ΗΜΕΡΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ - 11-10-2013

Είχαμε προγραμματίσει αρκετές περιβαλλοντικές δράσεις στο σχολείο μας για την Παρασκευή, τελευταία μέρα της εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, αλλά δυστυχώς ο καιρός ήταν βροχερός και μας τα χάλασε λίγο. Κάποιες δράσεις μας αναβλήθηκαν, αλλά η Ημέρα Γεωπονίας γέμισε ευχάριστα και δημιουργικά την μέρα μας.

Πρόκειται για μια εξαιρετική συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, που απέδωσε άριστα! Τις προηγούμενες μέρες οι μαθητές πρόσφεραν εθελοντικά και προαιρετικά βέβαια, από ένα ευρώ, για να πάρουμε χώμα και φυτά. Το ποσό συμπλήρωσε ο Σύλλογος Γονέων και την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου είχε προγραμματιστεί η δράση ενημέρωσης και φύτευσης. Ο πρόεδρος κ. Φώτης και τα μέλη, με την ιδιότητά τους ως Γεωπόνοι, κες Δέσποινα και Ζωή εργάστηκαν ακούραστα και συνέβαλαν τα μέγιστα για να πετύχει η δράση μας.

Οι μαθητές έρχονταν κατά τμήματα, στη διάρκεια της σχολικής ημέρας, ενημερώνονταν για τα φυτά, τους σπόρους και τον τρόπο φύτευσης, συμμετείχαν βιωματικά στη φύτευση καλλωπιστικών και λαχανικών της εποχής και στο τέλος έπαιρναν και μια ζαρντινιέρα για την τάξη τους. Φυσικά πέρασαν υπέροχα κι έμαθαν πολλά, όπως διαπιστώσαμε από την συζήτηση - αποτίμηση της δράσης και παρακάτω παραθέτουμε κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες από την ημέρα.

DSC02876  DSC02891

DSC02935 DSC02888