ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ 21-1-2014

DSC04599

17 μαθητές και μαθήτριες από την Περιβαλλοντική ομάδα εθελοντών του σχολείου μας, μαζί με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του διεθνούς δικτύου ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ, κα Αφροδίτη Ντίνου, πήραν μέρος σε δενδροφύτευση στο λόφο Αγ. Γεωργίου. Τη δράση διοργάνωσε ο υπεύθυνος του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΕ Κιλκίς κος Γιάννης Λιναρδάκης, σε συνεργασία με το δήμο Κιλκίς και το δασαρχείο. Γεωτεχνικοί του δήμου ήταν εκεί για να βοηθήσουν και να καθοδηγήσουν τα παιδιά. Εκτός από το σχολείο μας πήραν μέρος επίσης οι Περιβαλλοντικές ομάδες του 2ου και του 3ου Γυμνασίου Κιλκίς. Τα παιδιά δούλεψαν με ζήλο για πάνω από 3 ώρες και φύτεψαν 1500 φυτά, σπάρτα και πικροδάφνες. Ο καιρός ήταν θαυμάσιος κι όλοι οι παρευρισκόμενοι θεωρήσαμε τους εαυτούς τυχερούς, που περάσαμε τη μέρα μας στη φύση!

DSC04546

DSC04569

DSC04549

DSC04577

2 μαθήτριές μας μιλούν στο φακό της Gnomi web tv σχετικά με τη συμμετοχή μας στη δράση.

DSC04590