ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗ

Την Παρασκευή 22 Μαΐου 2015, έγινε η εκδήλωση για το κλείσιμο της χρονιάς στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής από τις μικρές τάξεις του σχολείου μας. Ο καθηγητής Φ.Α. κος Λεωνίδας Δεβετζής, υπεύθυνος για τις τάξεις Α', Β' και Γ' ετοίμασε με τα παιδιά βιωματικές δράσεις ενημέρωσης για την Υπαίθρια Διαβίωση και την κατασκηνωτική ζωή. Ο καλεσμένος μας κος Αντώνης Κομπατσιάρης, από τον ορειβατικό σύλλογο, μίλησε στα παιδιά για τη διαβίωση στη φύση, τους κανόνες ασφαλείας, πώς οργανώνουμε το σακίδιο του κατασκηνωτή ή πεζοπόρου στο δάσος κι έγινε επίδειξη στησίματος σκηνής. Στη συνέχεια τα παιδιά χόρεψαν χορούς κι έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια σαν να ήταν σε κατασκήνωση. Η ιδέα αλλά κι η υλοποίησή της πήγαν πολύ καλά, τα δρώμενα παρακολούθησαν κατά τμήματα κι οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου και οι δράσεις (στο δασάκι της αυλής μας) κράτησαν όλη μέρα.