Global Action Days - eco schools 2015

Στα πλαίσια της παγκόσμιας εκστρατείας GLOBAL DAYS OF ACTION  - Νοέμβριος 2015, των Οικολογικών Σχολείων (Eco schools), έχουμε προγραμματίσει δράσεις στη φύση για όλες τις τάξεις στη διάρκεια του μήνα. Την Τετάρτη 4/11, οι Α', Β', Γ' τάξεις παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τις αγροτικές δουλειές του Φθινοπώρου, στο Ράντσο Κιλκίς.

Οι Δ', Ε' ΣΤ' τάξεις περπάτησαν ως το λόφο του Αγ. Γεωργίου, όπου, στην πρώτη φάση χωρίστηκαν σε ομάδες ανά τάξη κι ακολούθησαν το παρακάτω πρόγραμμα:

ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Δ1, Δ2: Μικροί σπηλαιολόγοι - εξερευνητές

Επισκέφτηκαν το Σπήλαιο, το Υδραγωγείο και το ναό του Αγ. Γεωργίου στο λόφο.

Ε1 και Ε2

Περιβαλλοντικό μονοπάτι με θέμα: "Η Κοκκινοσκουφίτσα ΔΕΝ θα χαθεί στο Δάσος" (φορέστε κάτι κόκκινο)

1ος σταθμός: (η Κοκκινοσκουφίτσα δε θα χαθεί γιατί παρατηρεί και καταγράφει)

Παρατηρούμε και καταγράφουμε σημάδια για να βρίσκουμε τον προσανατολισμό μας

2ος σταθμός: (η Κοκκινοσκουφίτσα δε θα χαθεί, γιατί γίνεται ένα με το Δάσος, οι αισθήσεις της είναι σε εγρήγορση)

-Βρες το Δέντρο σου, σε ζευγάρια, ο ένας με κλειστά μάτια. Πώς νιώθω όταν με οδηγούν και πώς όταν οδηγώ. Πώς σκέφτηκα για να βρω ξανά το δέντρο που ψηλάφισα με κλειστά μάτια.

-Νιώθω το δέντρο μου και μου δίνει ενέργεια. Ο καθένας είχε την ευκαιρία να εκφράσει αυτά που ένιωσε και φαντάστηκε.

3ος σταθμός: (η Κοκκινοσκουφίτσα δεν θα χαθεί γιατί αφουγκράζεται το παραμικρό)

Ο καθένας μόνος του βρίσκει ένα σημείο να καθίσει κι έχει 10 λεπτά να φτιάξει τον Ηχοχάρτη του. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με το τι ακούσαμε και πώς το κατέγραψε ο καθένας.

4ος σταθμός: (η Κοκκινοσκουφίτσα δε θα χαθεί γιατί είναι γυμνασμένη)

Αφού συζητήσαμε για τα οφέλη της άσκησης στο Δάσος, επιστρέψαμε βαδίζοντας με γρήγορο ρυθμό στο μονοπάτι, για να γυμναστούμε κιόλας.

ΣΤ1 - ΣΤ2: "Όταν ο Λύκος είναι εδώ..."

Τα παιδιά έπρεπε να ολοκληρώσουν κάποιες δραστηριότητες σχετικές με την επιβίωση στη Φύση.

- Πώς προσανατολίζομαι στο βουνό

- Κανόνες επιβίωσης. Φτιάχνω το καταφύγιό μου

- Φτιάχνω χάρτη από το χώρο συγκέντρωσης ως το καταφύγιό μου, για να το βρουν οι υπόλοιποι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Οι ομάδες συναντιούνται στις 12:00 για πικ νικ και στη συνέχεια για να παρακολουθήσουν τη δραματοποίηση των παραμυθιών του Δάσους, από τις ομάδες των μαθητών της ΣΤ'. Αυτό ήταν και το πιο διασκεδαστικό κομμάτι, όπου τα παιδιά διασκεύασαν και απέδωσαν γνωστά παραμύθια του Δάσους, με το δικό τους μοναδικό τρόπο και το απολαύσαμε όλοι....