ΗΜΕΡΙΔΑ Α' ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Την Τρίτη 16-2-2016, πραγματοποιήθηκε ημερίδα Α' Βοηθειών για μαθητές Ε' και ΣΤ' τάξης. Η ημερίδα διοργανώθηκε στα πλαίσια των Περιβαλλοντικών προγραμμάτων μας "Συν-Ζω με τη Φύση" (ΣΤ) και "Τα μονοπάτια της Εξερεύνησης" (Ε') και την υλοποίησε ο καθηγητής Φ. Α.,  μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ Κιλκίς και πιστοποιημένος διασώστης και ναυαγοσώστης Γιώργος Κεχλιμπάρης.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν πράγματα για την προστασία και την περίθαλψή του εαυτού τους, αλλά και άλλων, τα πρωτόκολλα ενεργειών που πρέπει ν' ακολουθήσουν εφόσον αναγνωρίσουν τι συμβαίνει ή και σε περίπτωση που δεν είναι σίγουροι. Ακόμη είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν κι οι ίδιοι βιωματικά κάποιες ενέργειες, οπότε τους έμειναν πιο πολύ οι πληροφορίες και έφυγαν ευχαριστημένοι και πιο σίγουροι για τον εαυτό τους.

Ευχαριστούμε πολύ το ΚΠΕ Κιλκίς και τους εκπαιδευτικούς Γιώργο Κεχλιμπάρη και Μαρία Λιόλιου, που διεκπεραίωσαν με επιτυχία την ημερίδα.