ΟΙ Ε1, Ε2 ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΘΕΣ-ΝΙΚΗΣ

Στα πλαίσια των δράσεών μας για τα Οικολογικά Σχολεία, τα τμήματα της Ε' του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης, την Τετάρτη 23-3-2016.

Παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου για την ιστορία της Ύδρευσης στην Ελλάδα και ειδικότερα στη Θεσ-νίκη, ακολουθώντας τη χρονογραμμή από την ίδρυση της πόλης ως σήμερα. Πέρα από την πολύ παραστατική κι ενδιαφέρουσα παρουσίαση, από τον υπεύθυνο του Μουσείου, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά μηχανές άντλησης και ύδρευσης, που δεν χρησιμοποιούνται πια.

Ακόμη να χρησιμοποιήσουν διάφορες "βρύσες" άντλησης, που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα και να παίξουν με αυτές κάτι , που τους ενεργοποίησε και τους ενθουσίασε!