Η Α' ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Τα Α1 και Α2 τμήματα του σχολείου μας, στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος για τα αρωματικά φυτά, έκανε την πρώτη της εξόρμηση στη φύση, στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή.

Τα παιδιά ξεκίνησαν τη διαδρομή τους στους πανέμορφους αμπελώνες ενώ στη συνέχεια μπήκαν στο κτήμα της Σχολής με τα αρωματικά φυτά. Μύρισαν τη ρίγανη, το θυμάρι , το δεντρολίβανο και τη λεβάντα και συνέχισαν στους ελαιώνες όπου έπαιξαν κάτω από τη σκιά των δέντρων.

Η διαδρομή συνεχίστηκε στο εκτροφείο των σαλιγκαριών ,στην κτηνοτροφική μονάδα όπου τάισαν τα ζώα.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το γαλακτοκομείο όπου είδαν όλη τη διαδικασία γαλακτοπαρασκευής . Επίσης επισκέφτηκαν το παλιό οινοποιείο της σχολής και τα θερμοκήπια με διάφορα είδη φυτών.

Οι υπεύθυνοι της σχολής έδωσαν στα παιδιά από ένα γλαστράκι με φυτό για  να θυμούνται την επίσκεψη αυτή. Η εκδρομή μας έκλεισε μπροστά στο παλαιότερο κτίριο της σχολής που λειτουργεί ως διοικητικό  κέντρο. Το ταξίδι στον κόσμο της φύσης συνεχίζεται...........