Ο ΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑΣ ΜΑΣ 2017-18

ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΙΑ (2017-18)

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑΣ (τάξη Ε' - Eco Schools 2017-18)

Εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς αγαπάμε το Περιβάλλον, το σεβόμαστε και κάνουμε ό, τι μπορούμε για να το προστατέψουμε.  Γι’ αυτό αποφασίσαμε τα εξής:

• Κλείνουμε τα φώτα όταν βγαίνουμε από την αίθουσα για διάλειμμα και κλείνουμε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές από το κουμπί απενεργοποίησης.

• Μαζεύουμε τα σκουπίδια της αυλής του σχολείου, αλλά και του πάρκου της γειτονιάς μας και του λόφου της πόλης μας, σε τακτά χρονικά διαστήματα.

• Διοργανώνουμε ή παίρνουμε μέρος σε δράσεις για το περιβάλλον όπως ποδηλατικούς γύρους, δράσεις καθαρισμού κοινόχρηστων περιοχών, δενδροφυτεύσεις κλπ

• Ανακυκλώνουμε σε μόνιμη βάση και στο σχολείο και στο σπίτι

• Επαναχρησιμοποιούμε διάφορα υλικά για κατασκευές ή για άλλες χρήσεις.

• Αγοράζουμε ΜΟΝΟ όσα προϊόντα χρειαζόμαστε και σε συσκευασίες φιλικές προς το περιβάλλον.

• Χρησιμοποιούμε πάνινες τσάντες για τα ψώνια μας και κουβαλάμε τα ανακυκλώσιμα στον ειδικό κάδο μέσα σε επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα κι όχι σε πλαστικές σακούλες.

• Φροντίζουμε να ανταλλάσσουμε ή να χαρίζουμε βιβλία, ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια κ. α. που δεν μας χρειάζονται πια.

• Κοινοποιούμε τις δράσεις μας ώστε να δώσουμε και σε άλλους το καλό παράδειγμα

Ακολουθείστε μας κι εσείς για ένα καθαρότερο Περιβάλλον, για ένα καλύτερο μέλλον!