ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021 - ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΣ - ΣΤ1

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ COVID ΕΠΟΧΗ

Την Πέμπτη 18 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε, εξ’ αποστάσεως, η 1η τηλεδιάσκεψη της ΣΤ1 τάξης του Σχολείου μας, με την ΣΤ3 τάξης του 2ου Δ. Σ. Ξάνθης.

Εκ μέρους του 5ου Δ. Σ. Κιλκίς, το πρόγραμμα υλοποιεί η δασκάλα του τμήματος, Κατερίνα Μπόσκου και προλόγισε η Δ/ντρια του Σχολείου Αφροδίτη Ντίνου.

Εκ μέρους του 2ου Δ. Σ. Ξάνθης, το πρόγραμμα έχει αναλάβει ο εκπαιδευτικός Αγγλικών του σχολείου, Κων/νος Κωστούδης και προλόγισε η Συντονίστρια Π.Ε. Αν. Μακεδονίας - Θράκης κα Ευγενία Θεοδοσιάδου ο Δ/ντής του 2ου Δ. Σ. Ξάνθης Γιώργος Κουράκος.

Το πρόγραμμα της 1ης αυτής διαδικτυακής συνάντηση, σύμφωνα με το κοινό σενάριο που προετοίμασαν σε συνεργασία οι δυο εκπαιδευτικοί, περιλάμβανε το καλωσόρισμα από τους Διευθυντές των σχολείων και τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και μια πρώτη γνωριμία των παιδιών μέσω παρουσιάσεων, που προετοίμασαν νωρίτερα. Αυτές αναφερόντουσαν στην Πόλη μου, το Σχολείο μου και την Τάξη μου. Οι παρουσιάσεις ετοιμάστηκαν σε ομάδες και παρουσιάστηκαν από τα παιδιά.

Η συνάντηση πήγε πολύ καλά και τα παιδιά δήλωσαν ενθουσιασμένα από την εμπειρία!

Η επόμενη τηλε-συνάντηση, με νέα θεματολογία, αναμένεται να γίνει μεταξύ 5 και 15 Απριλίου.