ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021 - ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΣ - ΣΤ2

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ COVID ΕΠΟΧΗ

Πρόκειται για ένα ερευνητικό πρόγραμμα παιδαγωγικής αξιοποίησης της Διαδραστικής Τηλεδιάσκεψης και των Τεχνολογιών Πληροφορίας γενικότερα και υλοποιείται από το εργαστήριο Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. του Παιδαγωγικού Τμήματος Δ.Ε. Πανεπιστημίου Κρήτης.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενθάρρυνση της Δημιουργικότητας, της Συνεργατικότητας και της Κριτικής Σκέψης και απευθύνεται σε παιδιά Ε’ και ΣΤ’ τάξεων. Στο Σχολείο μας θα συμμετέχουν φέτος τα δυο τμήματα της ΣΤ’ με συντονίστριες την Κατερίνα Μπόσκου (ΣΤ1) και την Αφροδίτη Ντίνου (ΣΤ2).

Κεντρική ιδέα είναι η σύνδεση και εξ’ αποστάσεως συνεργασία με κάποιο άλλο σχολείο της επικράτειας ή της Κύπρου και η μεθοδολογία περιλαμβάνει 4 τηλεδιασκέψεις σύγχρονης συνεργασίας (μια κάθε μήνα) σε ώρα σχολείου και διαθεματική εργασία ασύγχρονα, σε ομάδες.

Η θεματολογία για φέτος (είναι η 21η (!) χρονιά, που "τρέχει" το πρόγραμμα) είναι η κατάσταση που ζούμε και τα μέτρα ασφαλείας, λόγω της πανδημίας του covid-19 και, παράλληλα, να τιμήσουμε, με τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την γέννησή, τον σημαντικό λογοτέχνη και ανθρωπιστή, Αντώνη Σαμαράκη. Θα επιχειρήσουμε να συνδυάσουμε το έργο και τη δράση του με αυτό που ζούμε σήμερα. Μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόκληση για όλους μας.

Την Τρίτη 9 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε, η 1η τηλεδιάσκεψη της ΣΤ2 τάξης του Σχολείου μας, με την ΣΤ’ τάξη του 10ου Δ. Σ. Δράμας.

Εκ μέρους του 5ου Δ. Σ. Κιλκίς, το πρόγραμμα υλοποιεί η εκπαιδευτικός Φ. Α. του τμήματος και Δ/ντρια του Σχολείου, Αφροδίτη Ντίνου. Χαιρετισμό απηύθυνε ο Δ/ντης Π.Ε. Κιλκίς κ. Σωτήριος Μαρκάδας.

Εκ μέρους του 10ου Δ. Σ. Δράμας, το πρόγραμμα έχει αναλάβει ο δάσκαλος της τάξης, Χαράλαμπος Μιχαηλίδης. Χαιρετισμό απηύθυνε η Δ/ντρια Π.Ε. Δράμας κα Ευφροσύνη Χαραλαμπίδου.

Το πρόγραμμα της 1ης αυτής διαδικτυακής συνάντησης, σύμφωνα με το κοινό σενάριο που προετοίμασαν σε συνεργασία οι δυο εκπαιδευτικοί, περιλάμβανε το καλωσόρισμα από τους Διευθυντές των Δ/νσεων Π.Ε. και τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και μια πρώτη γνωριμία των παιδιών μέσω παρουσιάσεων, που προετοίμασαν νωρίτερα. Αυτές αναφερόντουσαν στην Πόλη μου, το Σχολείο μου και την Τάξη μου.

Οι παρουσιάσεις ετοιμάστηκαν κατά ομάδες και παρουσιάστηκαν από τα παιδιά, για την ΣΤ2 του 5ου Δ. Σ. Κιλκίς, ενώ, οι συνεργάτες μας από τη Δράμα, μας παρουσίασαν δυο βίντεο για την Δράμα και για το ιστορικό σχολείο τους.

Η παρουσίαση των παιδιών της Δράμας έγινε με έναν πολύ ωραίο τρόπο: τα παιδιά είχαν ετοιμάσει τις «ταυτότητές» τους με όνομα, ενδιαφέροντα, χόμπι, σχέδια για το μέλλον την παρουσίαση των οποίων ακούσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον. Από την άλλη μεριά εμείς παρουσιαστήκαμε πιο σύντομα και προφορικά.

Η συνάντηση πήγε πολύ καλά και τα παιδιά δήλωσαν ενθουσιασμένα από την εμπειρία! Το ωραίο ήταν ότι ήμασταν ακόμη δια ζώσης και συνδεθήκαμε μέσω των αιθουσών μας.

Η επόμενη τηλεσυνάντηση, με νέα θεματολογία, αναμένεται να γίνει μεταξύ 5 και 15 Απριλίου και ήδη δουλεύουμε πάνω σ’ αυτήν…