E-TWINNING 2014-15

Τρία e-Twinning έργα "τρέχουν" στο σχολείο μας φέτος κι εμπλέκουν μαθητές Ε, Στ, κάποιους από τη Δ και το Β2. Δείτε αναλυτικά:

USE YOUR SUPERPOWERS

Είναι ένα έργο που αφορά στον εθελοντισμό και ξεκίνησε να υλοποιείται από σχολεία από την Ισπανία, την Πολωνία, την Τουρκία κι εμάς. Ιδρύτρια του έργου είναι η Αφροδίτη Ντίνου από το σχολείο μας, ενώ συμμετέχει και ο Χρήστος Δεσποινίδης,  και η Anna Srezsen από την Πολωνία. Οι υπόλοιποι συνάδελφοι είναι συμμετέχοντες με τις τάξεις τους. Η δράση των εθελοντικών ομάδων χωρίζεται σε εκστρατείες με συγκεκριμένο θέμα κάθε φορά. Μέχρι τώρα κάναμε μια εκστρατεία για το Περιβάλλον και την προστασία του, μια για το χριστουγεννιάτικο πνεύμα και τις φιλανθρωπικές δράσεις, μια για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και τώρα μια για την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού και της βίας και της επιθετικής συμπεριφοράς. Οι δράσεις μας αφορούν σε όλη τη σχολική κοινότητα, όπου οι εθελοντές - υπερήρωές μας αναλαμβάνουν να ενισχύσουν την εγρήγορση σε όλους και να δράσουν για το κοινό καλό. Τελευταία εκστρατεία μας για φέτος, τον Απρίλιο, θα είναι για την Υγιεινή Ζωή και θα αφορά στη Διατροφή και στην Άσκηση.

Το έργο στην πλατφόρμα e-twinning διεκπεραιώνουν κυρίως οι μαθητές της ΣΤ, ενώ στις δράσεις συμμετέχει όλη η εθελοντική ομάδα (μαθητές Δ', Ε' και ΣΤ')

A...B...C...HEALTHY LIFE FOR YOU AND ME

Πρόκειται για ένα έργο που έχει στόχο να εμφυσήσει συνήθειες υγιεινής ζωής στους μαθητές, οπότε καταπιανόμαστε με θέματα διατροφής, άσκησης, διαφύλαξης της Υγείας γενικότερα. Υλοποιείται από τους μαθητές του Β2, στη διάρκεια της Ευέλικτης Ζώνης, με την επίνβλεψη της Αφροδίτης Ντίνου. Ασχοληθήκαμε μέχρι τώρα με το τι εννοούμε όταν λέμε τη λέξη Υγεία, με υγιεινή διατροφή, με την υγειινή των δοντιών, με την αναγκαιότητα της άσκησης και τώρα ασχολούμαστε με το πώς να μείνουμε υγιείς το χειμώνα. Μιλάμε για τα μικρόβια και το πώς να τα αποφεύγουμε και να μην τα διασπείρουμε, το σωστό πλύσιμο των χεριών, τις τροφές που ενισχύουν τον οργανισμό μας, καθώς και το σωστό ντύσιμο για κάθε καιρό..

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τις δράσεις μας στο blog του έργου

EUROPEAN SPORTS CLUB

Αυτό είναι ένα έργο για τη Φυσική Αγωγή και τον τρόπο που γίνεται σε διάφορα ευρωπαϊκά σχολεία. Οι κοινές μας δράσεις περιλαμβάνουν το πώς γίνεται το μάθημα στις συμμετέχουσες χώρες, ποιό είναι το αγαπημένο άθλημα και ποιός ο αγαπημένος αθλητής των μαθητών, αγώνες και διαγωνισμούς μέσα στο σχολείο, αθλήματα εκτός σχολείου και στον ελεύθερο χρόνο μας, το πρότυπο υγιεινής ζωής (άθληση και διατροφή), χορός στη Φυσική Αγωγή και δημιουργία του δικού μας αθλητικού παιχνιδιού. Παίρνουν μέρος οι Δ', Ε' και Στ' τάξεις με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Αφροδίτη Ντίνου.

Κι εδώ ένα δείγμα της κοινής μας δουλειάς on line...